נטויז'ן מוותרת על הסטודנטים

מה עם הסטודנטים?

מה עם הסטודנטים?

היום (01.05.2013) בשעה 10:00 החליטה במפתיע ספקית האינטרנט 013 נטויז'ן להתנתק ממחלף האינטרנט הישראלי (המכונה גם IIX). המניע הוא כמובן כלכלי, ולטענת נטויז'ן הניתוק לא יורגש כלל אצל מרבית משתמשי האינטרנט למעט לקוחות של מספר ספקיות קטנות.

ברם, נראה כי הסובלים העיקריים מההחלטה של נטויז'ן הם דווקא ציבור הסטודנטים.

 

כדי להבין את משמעות ההחלטה של נטויז'ן עלינו להבין תחילה באופן בסיסי איך עובדת רשת האינטרנט: בסופו של דבר רשת האינטרנט אליה אנחנו מתחברים היא אותה רשת אינטרנט, ללא קשר לספק האינטרנט שלנו. תפקידו של הספק כשמו כן הוא: לספק לנו את הקישוריות לרשת האינטרנט.

על-מנת לעשות זאת, לכל ספקי האינטרנט למיניהם חייבים להיות קישורי רשת לספקים אחרים. בארץ, כל ספקי האינטרנט מחזיקים קישורים לספקיות אינטרנט גדולות בחו"ל, דרכם מתאפשרת הגלישה למרבית האתרים באינטרנט. עם זאת, הספקים השונים צריכים להחזיק גם קישורים פנים-ארציים בינם לבין עצמם, על-מנת שלקוח של ספקית אחת הגולש לאתר המאוחסן על שרתיה של ספקית אחרת לא יצטרך לעבור דרך הקישורים לחו"ל וחזרה (ניתן להקביל זאת לטיסה מתל-אביב לאילת עם קונקשן בלונדון, לדוגמה).

 

זהו תפקידו של ה-IIX. מדובר בצומת מרכזי באינטרנט (המופעל ע"י איגוד האינטרנט הישראלי), אליו מתחברות כל ספקיות האינטרנט בארץ, והוא מאפשר העברת תקשורת ביניהן ללא יציאה לחו"ל. השימוש ב-IIX עוזר הן מבחינת המהירות (שכן שליחת מידע לחו"ל לוקחת באופן טבעי יותר זמן, וגם כי רוחב-הפס הפנים ארצי יותר גדול מרוחב-הפס לחו"ל) וכן מבחינת אבטחה, שכן אין צורך שתעבורה פנים-ישראלית תעבור דרך קישורים בחו"ל, היכן שלפחות פוטנציאלית תיתכן אפשרות של האזנה ע"י גורמים לא-ישראליים.

בנוסף, לספקי האינטרנט הגדולים בארץ (בזק בינ"ל, נטויז'ן, סמייל והוטנט) ישנם גם קישורים ישירים בינם לבין עצמם, המאפשרים תקשורת עוד יותר ישירה מאשר מעבר דרך ה-IIX ומאפשר תקשורת מהירה עוד יותר (אם כי לא בסדרי גודל).

ההסבר שניתן להתנתקותה של נטויז'ן הוא שהקישורים הישירים בין הספקיות משמשים את רובה המוחלט של תקשורת האינטרנט הפנים-ישראלית ולכן החיבור ל-IIX אינו מוצדק מבחינה כלכלית.

 

המהלך של נטויז'ן משפיע כאמור, בין היתר על לקוחות של ספקיות אינטרנט קטנות, אשר אינן יכולות להרשות לעצמן להחזיק קישור ישיר לכל יתר הספקיות, ומסתמכות על קישור ל-IIX עבור תקשורת פנים-ארצית, אולם ציבור נוסף שמאוד נפגע מהמהלך הוא ציבור הסטודנטים.

קצת היסטוריה: האוניברסיטאות בארץ היו המוסדות הראשונים בארץ שחוברו לאינטרנט. עד היום הקישור של האוניברסיטאות לאינטרנט מתבצע באמצעות רשת איל"ן, רשת בין-אוניברסיטאית המופעלת על-ידי מרכז החישובים הבינאוניברסיטאי (מחב"א). לרוע המזל גם הקישוריות הפנים-ארצית של רשת איל"ן היא באמצעות ה-IIX בלבד.

התוצאה: כל גלישה של לקוחות נטויז'ן לאתרי האוניברסיטאות בארץ (או להיפך) עוברת דרך ספקיות בחו"ל, והדבר יוצר האטה משמעותית. הדבר מורגש במיוחד כאשר מדובר באפליקציות "זוללות רוחב-פס" כגון צפיה בהרצאות מצולמות בוידאו, הזמינות לצפיה ישירה במרבית האוניברסיטאות.

 

נראה שבנטויז'ן לא חשבו על ציבור הסטודנטים כאשר ביצעו את המהלך של ההתנתקות מה-IIX. הפתרונות האפשריים מבחינת נטויז'ן הם התחברות חזרה ל-IIX או הקמת קישור ישיר לרשת איל"ן.

אנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בנושא זה ונעדכן.

 

2.5.2013 – עדכון: בעקבות הוראה של משרד התקשורת נטויז'ן התחברה באופן זמני מחדש ל-IIX וכעת החיבור פעיל. בשבוע הבא צפוי שימוע בנושא במשרד התקשורת. עדכונים נוספים יבואו בהמשך.