האם Windows 8 הוא סופו של המחשוב החופשי?

מסך הפתיחה של Windows 8

מסך הפתיחה של Windows 8

לפני מספר חודשים הופיעה מערכת ההפעלה החדשה מבית מייקרוסופט, הלוא היא Windows 8, ואיתה לא מעט חידושים. המשמעותי ביותר מביניהם הוא ממשק המשתמש החדש, אשר כונה בעבר Metro. הממשק החדש הוא לא רק עבור מערכת ההפעלה עצמה אלא גם עבור האפליקציות השונות הרצות עליה, אשר למעשה יפותחו במיוחד עבור הממשק החדש.

יחד עם Windows 8 מייקרוסופט השיקה גם חנות אפליקציות חדשה, ממנה ניתן להוריד ולרכוש אפליקציות עבור ממשק המטרו החדש. ככלל, אני דווקא תומך בקונספט של חנות אפליקציות בשל הנוחות של עיון והורדת אפליקציות ממקום מרוכז אחד. עם זאת, מייקרוסופט הלכו קצת רחוק מידי לטעמי והגבילו את Windows כך שאפליקציות המיועדות עבור ממשק המטרו החדש יכולות להיות מותקנות אך ורק מחנות האפליקציות (ולא באופן עצמאי).

 

רגע, האם הסיפור לא נשמע מוכר? האם זה לא בדיוק מה שאפל עשתה כאשר היא השיקה לראשונה את ה-iPhone? המהלך האחרון של מייקרוסופט אמור להדליק אצל כולנו נורות אדומות רבות כי נראה שבכוונתה של מייקרוסופט להפוך את המחשב האישי שלנו למעין טאבלט מגודל ולקבוע עבור כולנו בדיוק מה מותר ומה אסור לנו לעשות עם המחשבים שלנו.

לטענתה של מייקרוסופט אי-מתן האפשרות להתקנת אפליקציות שלא מחנות האפליקציות נובע משיקולי אבטחה. אמנם קשה להתווכח עם הקביעה שקשה יותר לחדור למחשב שלא ניתן להתקין בו תוכנה באופן חופשי (אם כי גם זה לא בלתי-אפשרי, והפריצות לאייפונים הן דוגמה מצויינת לכך) אבל באותה מידה ניתן להשתמש בקביעה כי המחשב המאובטח ביותר הינו מחשב כבוי – אם-כן האם בשם האבטחה עלינו פשוט למנוע לחלוטין את האפשרות להדליק את המחשב? נראה שהתשובה היא בבירור לא. ניתן גם לשים-לב שלמייקרוסופט קיימות לא מעט סיבות למנוע התקנת אפליקציות ממקור חיצוני (מה שמכונה Sideloading) ב-Windows, שכלל אינן קשורות לאבטחה: המלחמה בפיראטיות, הרצון של מייקרוסופט לאכוף את המדיניות שלה על מפתחי צד-שלישי וכמובן העובדה שמייקרוסופט גוזרת קופון שמן על כל אפליקציה הנמכרת דרך החנות, באופן דומה מאוד ל-Appstore של אפל. נציין שלגבי תנאי השימוש של מייקרוסופט לא חסרות ביקורות – קהילת הגיימרים מציינת כי כמעט כל משחקי ה-PC אשר הגיעו לרשימת 10 המשחקים המצליחים של השנה לא עומדים בקריטריונים של מייקרוסופט לכניסה לחנות האפליקציות, בעיקר בשל תכנים אלימים. האם ייתכן שבעתיד חנות האפליקציות של Windows תחסל למעשה את תעשיית משחקי ה-PC?

 

טענה שניה המועלית מצד מייקרוסופט היא שההגבלה החדשה נוגעת רק לאפליקציות המיועדות לממשק המטרו החדש ואינה חלה על אפליקציות Windows "רגילות". אכן, ל-Windows 8 קיים שולחן עבודה רגיל (מה שמכונה Desktop mode) אשר ניתן להתקין עליו תוכנות Windows רגילות ללא בעיה. לכאורה מפתחים יכולים לוותר על השימוש במטרו ובכך לעקוף את הצורך לעבור דרך חנות האפליקציות. עם זאת, עלינו לשאול את עצמנו האם התמיכה ב-Desktop mode הולכת להישאר איתנו גם בעתיד?

כדי להגיע למסקנה בנושא הזה בואו ננסה לחזור כשני עשורים אחורה, לשנת 1995. מייקרוסופט מציגה לראשונה את Windows 95, מערכת ההפעלה שאמורה לראשונה להחליף לחלוטין את DOS. באותו שלב DOS היתה מאוד פופולרית ומרבית התוכנות השונות היו מיועדות אליה. מייקרוסופט הרגיעה אותנו בזמנו והודיעה שכל התוכנות ל-DOS ימשיכו לעבוד בלי בעיה גם על Windows 95, ואכן כך היה (ל-Windows 95 אפילו היה יתרון בכך שהיה מסוגל להריץ כמה מהן במקביל). תמיכה זו היתה בזמנו מאוד הגיונית שכן למייקרוסופט היה כנראה מאוד קשה למכור מערכת הפעלה חדשה בלי תאימות אחורה לכמעט כל תוכנה קיימת באותו זמן. עם זאת מאז עבר הרבה מאוד זמן וכיום (למעט כמה אפליקציות שחזור והצלה שחייבות לרוץ דווקא כשמערכת ההפעלה הראשית לא רצה) אין בכלל תוכנות חדשות הנכתבות לפלטפורמת DOS. אפשר להגיד שבעצם כמעט כל התוכנות שנכתבו בעשור האחרון לפלטפורמה מבית מייקרוסופט נכתבו ל-Windows, ואכן נשים-לב שכאשר מייקרוסופט הוציאה לראשונה את Windows בגירסת 64-ביט התמיכה בתוכנות DOS (ובתוכנות Windows 3.x) הוסרה (והוחלפה בתמיכה לאחור בתוכנות 32-ביט, שכנראה גם היא תיעלם בעוד כמה שנים, אחרי שכבר לא יהיה בה צורך).

כבר היום ברור כי מייקרוסופט דוחפת יותר ויותר חזק את ממשק המטרו על-חשבון ממשק שולחן העבודה הרגיל. אפשר לראות את זה כאשר היא דוחפת יותר ויותר יצרני מחשבים ניידים לשלב בהם מסכי מגע (ממשק המטרו מותאם בעיקר למסכי מגע) ואפילו הופכת בכוונה את ממשק שולחן העבודה לפחות נוח, כאשר הדוגמה הבולטת ביותר היא הסרת כפתור ה-Start Menu, אשר ניתן להחזרה רק ע"י תוכנת צד-שלישי. ברור כי מייקרוסופט לא יכולה להסיר כעת לחלוטין את התמיכה בתוכנות שולחן-עבודה, מאותה סיבה שלא יכלה להסיר את התמיכה בתוכנות DOS בשנת 1995, אולם אם הנסיון של מייקרוסופט לדחוף את ממשק המטרו יצליח, כנראה שבעוד כ-15 שנים מהיום כבר כל התוכנות שיצאו לסביבת Windows יהיו אפליקציות מטרו וכמה שנים לאחר-מכן תצא לראשונה גרסה של Windows שכבר לא תכלול את שולחן העבודה, שכבר לא יהיה בו צורך.

באותו רגע, מייקרוסופט תשלים את ההשתלטות שלה על המחשב האישי שלנו, וכבר אף אחד מאיתנו לא יוכל להריץ שום תוכנה על המחשב שלא עברה אישור של מייקרוסופט. המחשב שלנו יהפוך במהותו להיות מעין iPad גדול (באופן אירוני, דווקא הטלפון הסלולרי שלנו, לאלה שמחזיקים מכשירי Android, יהיה פלטפורמה יותר פתוחה מהמחשב). מי שמעוניין לראות כבר עכשיו איך זה ייראה יכול לקנות טאבלט המריץ את Windows RT, הגרסה של Windows 8 למחשבי Tablet, שזהה כמעט ל-Windows 8 למעט הבדל אחד מהותי – מצב שולחן העבודה שלה מנוטרל כמעט לחלוטין ולכן לא ניתן להתקין עליה תוכנות שלא באמצעות חנות האפליקציות בכלל. לעניות דעתי זהו מצב שכולנו צריכים לחשוש ממנו.

 

ואולי מייקרוסזפט דווקא יורה לעצמה ברגל?

זאת שאלה לגיטימית שעלינו לשאול את עצמנו. קודם כל כי ה-iPhone הוכיח לנו שאף חנות אפליקציות לא שורדת יותר מכמה חודשים בלי שיפרצו אותה, ואכן לפני כחודש הופיע ברשת קובץ בשם Wsservice_crk, אשר פורץ את חנות האפליקציות של מייקרוסופט ומאפשר התקנה של אפליקציות מטרו באופן עצמאי שלא דרך החנות (וכן גם לפרוץ את גרסאות ה-Demo של אפליקציות מהחנות ולהפוך אותן לגרסאות מלאות אבל כאן לדעתי יש למייקרוסופט כל זכות לנסות למנוע את זה; המהות של הכתבה הזאת היא שזכותנו כמשתמשים וכמתכנתים לתכנת ולהריץ תוכנות שלנו על המחשבים שלנו בלי שנזדקק לחותמת אישור של צד-שלישי). נכון להיום הפריצה עדיין עובדת. סביר להניח שבאיזשהו שלב היא תתוקן ע"י מייקרוסופט ואז תצא פריצה אחרת, בדומה למצב ב-iPhone. אומר בזהירות גם שלא יפתיע אותי אם תיפתח חנות אפליקציות מתחרה לזו של מייקרוסופט (דוגמת Cydia) שהרבה אפליקציות יופצו דרכה, בין אם כאלה שלא עברו את הסינון הדרקוני של מייקרוסופט או פשוט כאלה שלא התאים להם שמייקרוסופט תגזור קופון שמן מכל ההכנסות שלהם.

בנוסף ייתכן כי מדיניות זו של מייקרוסופט תקדם דווקא מערכות-הפעלה אלטרנטיביות, בין אם ל-MacOS X (שבאופן אירוני נכון להיום היא יותר פתוחה מ-Windows, אם כי ייתכן שאפל תלך בעקבות מייקרוסופט בנושא הזה) או לינוקס, שנכון להיום יש לה נתח קטן מאוד בשוק מערכות-ההפעלה למשתמשי קצה, במיוחד בשל היעדר תמיכה (כמעט לחלוטין) מצדי מפתחי תוכנות מסחריות, אולם ייתכן שדווקא האחרונים יבחרו להתמקד בה יותר כאלטרנטיבה לתשלום עמלה למייקרוסופט על כל מכירה או הפצה של אפליקציות רק לגרסאות פרוצות של Windows. בנוסף, כבר היום לינוקס מסוגלת להריץ לא מעט תוכנות המיועדות ל-Windows (באמצעות Wine) או ל-NET. (באמצעות Mono) וייתכן מאוד כי בעתיד גם אפליקציות מטרו ייתמכו. בשילוב עם העובדה שניתן להניח בבטחה כי לא נצטרך לבקש את אישורה של אף חברה כדי להריץ תוכנות על הלינוקס שלנו, ייתכן כי דווקא זה מה שיהפוך את לינוקס ליותר פופולרית בקרב משתמשי-הקצה.

 

כך או כך, נצטרך להמשיך לעקוב בתקופה הקרובה אחרי הנושא. הנכם מוזמנים לכתוב את דעותיכם בתיבת התגובות שלמטה.